aniea_architect-dom-bialy-001 aniea_architect-dom-bialy-002 aniea_architect-dom-bialy-003 aniea_architect-dom-bialy-004 aniea_architect-dom-bialy-005 aniea_architect-dom-bialy-006 aniea_architect-dom-bialy-007

Dom Biały

Koncepcja budynku stanowi wynikową wytycznych projektowych określonych przez właściciela obarczonego szeregiem słabości. Uzależnienie od motoryzacji czy uwielbienie bieli we wszystkich jej odmianach to te najważniejsze, z którymi forma i funkcja domu, zatopiona w kaszubskim krajobrazie, się mierzy.
Silnie widoczne rytmy lameli czy konstrukcji pergoli na elewacji i okładzin ściennych wewnątrz budynku odwołują się do wrażeń z szybkiej jazdy. Rytm nierozerwalnie związany jest z motoryzacją i doświadczeniami związanymi z prowadzeniem auta. Nie są to jednak rytmy idealne, nie są pozbawione wad, zaburzeń, niekonsekwencji. Podobnie elewacja budynku w parterze płynnie przechodzi od rytmicznej, osłoniętej równomiernie rozstawionymi lamelami, poprzez zaburzenia rytmu do nie osłoniętej, przeszklonej, otwartej na ogród. Zarówno na zewnątrz jak i wewnątrz garaż i salon to dwie przestrzenie bez wyraźnej granicy pomiędzy nimi z różnymi jednak charakterami. „Pokój aut” raczej zacieniony z subtelną grą światła i cienia prześlizgującego się pomiędzy pionowymi lamelami i rozświetlony czy wręcz prześwietlony salon.
Parter stanowi wewnątrz jednolitą przestrzeń dzienną z garażem, salonem, kuchnią z jadalnią i otwartą klatką schodową bez wyraźnych, optycznych podziałów. Piętro swoją masą osłania i obejmuje niższy poziom domu. Na wyższym poziomie zlokalizowana jest prywatna część domu czyli trzy sypialnie wraz z dwiema łazienkami i obszerny taras zlokalizowany na dachu garażu. Betonowa część piętra i fragmentu parteru kadruje część dzienną domu, otwartą od strony ogrodu a zamaskowaną od strony podjazdu.
Efektowne okna piętra mogą przywoływać skojarzenia z wysuwanymi reflektorami aut z lat ’70 czy drzwi otwieranych ku górze, typu „gull-wing” zachowując jednocześnie formę lukarny.
Szeroki rytm lameli od strony podjazdu maskuje główne wejście do domu oraz bramę garażową. Kontynuując motoryzacyjne analogie ukryta brama i wejście przywołują na myśl obraz drzwi w których klamkę ukryto na tyle sprytnie iż auto zamiast sedanem, wydaje się być smukłym coupe. Dokładną lokalizację głównego wejścia i bramy sugerują betonowy chodnik i podjazd czy układ zieleni.

Nazwa: Dom Biały

Projekt: 2015;

Status: koncepcja;

Powierzchnia użytkowa: ok. 220m2;

Lokalizacja: okolice Trójmiasta, Polska;

Autor: Andrzej Niegrzybowski