achilles
Koncepcja budowy zakładu produkcyjnego wraz z częścią biurową dla Achilles Polska Sp. z o.o.
Z uwagi na potrzebę takiego zorganizowania linii produkcyjnej aby możliwym było jej zmodyfikowanie w każdym momencie pracy zakładu, bez konieczności poważnych prac budowlanych, halę produkcyjną wraz z częścią biurową przewidziano jako jednolitą, jednonawową konstrukcję składającą się z elementów prefabrykowanych o rozpiętości przęsła 3000cm oraz rozstawie co 500cm. Słupy nośne projektuje się jako żelbetowe, prefabrykowane, kotwione do stóp fundamentowych. Na słupach ułożone zostaną prefabrykowane belki z żelbetonu (strunobetonu) zapewniające rozpiętość 3000cm (bez podpór pośrednich). Posadzka przewidziana jest jako zbrojona płyta betonowa umożliwiająca swobodne rozstawienie urządzeń których masa oscyluje w granicach 1-6ton każda. Część biurowa (dwa moduły hali) to dwukondygnacyjna przestrzeń w której ściany parteru będą miały charakter nośny i podpierać będą strop typu filigran. Antresola w części produkcyjnej przewidziana jest jako konstrukcja modułowa, wpisująca się w osie konstrukcji głównej budynku, tj zajmować będzie pole 500x1500cm i umożliwiać jej szybki demontaż w razie potrzeby.
Jednonawowa hala w części produkcyjnej pozwala na zorganizowanie przestrzeni jako trójtraktowy, asymetryczny układ w którym od północy zlokalizowane są magazyny, lakierowanie i część foliowania. Pas środkowy, najwęższy zajęty jest przez komunikację natomiast pas południowy to pozostałe części linii produkcyjnej. Rozmieszczenie poszczególnych urządzeń, wydzielenia ściankami działowymi i przepierzeniami oraz wysokości dopasowane są do wymogów pracy tychże.
Hala w części produkcyjnej uzupełniona zostanie w świetliki dachowe poprawiające oświetlenie miejsc pracy oraz prawidłową dystrybucję i penetrację naturalnego światła.
Całość budynku wykończona zostanie warstwowymi arkuszami aluminiowymi lub stalowymi, powlekanymi farbami, przeszklenia stanowią okna w systemie aluminiowym.
Rozmieszczenie budynku i przestrzeni manewrowych umożliwia dwa warianty rozbudowy zależne od zapotrzebowania na nową kubaturę. Możliwym jest rozbudowa w kierunku zachodnim (wydłużenie traktu hali poprzez dodanie kolejnych przęseł) i uzyskanie dodatkowo 468m2 powierzchni zabudowy lub w kierunku południowym i tym samym zwiększenie powierzchni zabudowy o 2215m2. Sumaryczny, maksymalny zakres rozbudowy, uwzględniający oba warianty pozwoli uzyskać 3151m2 dodatkowej powierzchni zabudowy.
Projekt : 2011;
Status : Projekt koncepcyjny;
Powierzchnia użytkowa łącznie: ok 2 970m2;
Lokalizacja: Cedry Wielkie, Polska;
Autor: Andrzej Niegrzybowski