adaptacja starej stodoły
Projekt zakłada adaptację istniejącej, starej stodoły wraz z jej przebudową i rozbudową, na cele mieszkalne. Docelowo obiekt ma się stać obszernym, jednorodzinnym domem z przeznaczeniem na wypoczynek letni, umożliwiający jednak korzystanie z niego przez cały rok. Zasadnicze podziały wnętrza pozostaną niezmienione tj w części murowanej budynku znajdą się kuchnia, pomieszczenia gospodarcze, łazienka i gościnna sypialnia. Na piętrze, wcześniejszym poddaszu wykorzystywanym jako skład siana, znajdować się będą 3 sypialnie wraz z obszerną łazienką i garderobą.
Drewniana część stodoły zaadoptowana zostanie na cele pomieszczenia dziennego wraz z jadalnią. Dzięki wysokości przestrzeni dziennej, wyeksponowane zostaną drewniana konstrukcja, efektowne, drewniane wykończenie ścian, kominek czy obszerne szklenie w ścianie szczytowej prowadzące na zadaszony taras i do ogrodu.
Wcześniejszy, historyczny podział wnętrza i samej bryły na murowaną i drewnianą oddany zostanie także w wystroju wnętrza i w materiałach użytych do jego wykończenia. Część drewniana tj wysoki salon z jadalnią oraz poddasze użytkowe uzyska wykończenie ścian w postaci desek. Część murowana, podobnie jak teraz, uzyska tynk z kolorze złamanej bieli z widocznymi zatarciami. Wspomniany podział widoczny będzie także na posadzce. Podłoga części murowanej wykonana zostanie z płyt w kolorze betonu architektonicznego, fragment drewniany zaś, uzyska podłogę z desek.
Celem nadania charakteru i odniesienia się do kontrastu kolorystycznego pomiędzy ciemną elewacją deskową zewnętrza i jasnym odcieniem drewna wewnątrz, także dodatki zastosowano podwójną kolorystykę tj część mebli ma jasny, delikatny, naturalny odcień drewna, na tle tegoż, zaprojektowano detale jak na przykład stoliki kawowe, puf czy szafki na książki, wykonane z barwionego na grafit lub palonego drewna. Oprawy oświetleniowe, swoją nieregularną, przypominającą wiązkę gałęzi czy trzciny, odwołują się po trosze do składowanej wewnątrz słomy lub do skomplikowanego wzoru gałęzi drzew widocznych za oknem, szczególnie w okresie zimowym czy też wspomnianej wcześniej wiązki trzciny, słomy czy chrustu.
Obszerne wnętrze salonu z jadalnią, doświetlone zostanie dużymi oknami umiejscowionymi tam gdzie wcześniej znajdowały się wrota. Na tle jednego z tych okien, zachodniego, zaprojektowano efektowne schody wykonane z litego drewna. Prowadzą one na niewielką galerię z której, poprzez korytarz, dostać się można do sypialni, łazienki i garderoby zlokalizowanych na piętrze. Galeria daje możliwość objęcia wzrokiem całą kubaturę salonu i jadalni z widokiem ogrodu i tarasu w tle, które to widać poprzez olbrzymie okno zlokalizowane w ścianie szczytowej.
Projekt: 2021;
Status: w trakcie realizacji;
Powierzchnia całkowita: ok 250m2;
Lokalizacja: Kaszuby, Polska.