Dom z Kaszubami w tle
“Dom z Kaszubami w tle” to wynik raptem kilku wytycznych projektowych określonych przez inwestora oraz sporego kredytu zaufania. Podstawowe to otwarty, obszerny i wygodny plan parteru z jednoprzestrzenną kuchnią, salonem i jadalnią, dwie sypialnie z własnymi garderobami i łazienkami, możliwie prosta, wtapiająca się w otoczenie bryła. Ponadto istotne było też takie kształtowanie wnętrza i bryły zarazem, aby ograniczyć ilość barier architektonicznych, pozbyć się garażu z bryły budynku. Auta nie są dla inwestora ważniejsze od skromnej kolekcji rowerów i mniej skromnego zbioru fotografii.
Dzięki swobodzie danej przez Inwestora powstał projekt ascetycznej bryły składającej się z dwóch prostopadłościanów zakomponowanych w dwie, przesunięte względem siebie bryły. Uskok wskazuje granicę między profanum, częścią dzienną oraz sacrum, uniesioną nad terenem częścią prywatną z galerią i sypialniami właścicieli. Dzięki wyniesieniu jednej z brył powstał obszerny podcień służący za miejsce postojowe dla aut, miejsce zabaw czy warsztat na świeżym powietrzu. Dodatkowo pod pochylnią prowadzącą do części prywatnej zlokalizowano pomieszczenie dla rowerów oraz niewielki warsztacik naprawczy dostępny bezpośrednio z zewnątrz. Parter w całości mieści funkcje dzienne w skład których wchodzą salon, kuchnia z jadalnią, kącik telewizyjny, domowe biuro, hol wejściowy i łazienka. Domowe biuro dostępne jest bezpośrednio z salonu ale również z wewnętrznego korytarzyka. Przy odpowiedniej konfiguracji drzwi suwanych gabinet w łatwy sposób można zamaskować i przekształcić w całkowicie niezależny pokój gościnny z bezpośrednim dostępnem do łazienki. Cały parter otwarty jest na ogród szerokimi, rozsuwanymi drzwiami szklanymi. Z jadalni i kuchni można dostać się do niewielkiego ogrodu warzywnego przed domem.
Na pietro prowadzi pochylnia na którą wejść można poprzez zamaskowane przejście przy holu wejściowym. Przejście do strefy sacrum wiedzie zatem przez galerię fotografii i obrazów pnącą się w górę po pochylni. Piętro domu czy też przestrzeń nad nieistniejącym garażem to prywatne królestwo właścicieli. Dwie obszerne sypialnie z garderobami i łazienkami posiadają wystarczające lecz niezbyt duże okna. Z galerii jest też wyjście na obszerny taras znajdujący się nad parterem domu. Zaróno z okien sypialni jak i z tarasu rozpościera się widok na okoliczne wzgórza i zagajniki.
Prostą, zunifikowaną bryłą dom stara się nawiązać do tradycji budowlanej obszaru Kaszub. Wydawać by się mogło iż otwory okienne rozmieszczone są w sposób chaotyczny na elewacjach. Ich lokalizacja oparta jest jednak o ściśle określony rytm i zakomponowana jednocześnie tak, żeby akcentować wewnętrzny podział przestrzeni. Aby wpisać dom w otoczenie dom powstał z lokalnego materiału tj cegły rozbiórkowej z założeniem aby pochodziła ona w miarę możliwości z jak najbliższej okolicy. Pomimo prostej bryły, obiekt wzbogaca detal zaczerpnięty wprost z architektury przełomu XIX i XX wieku. Nadproża okienne i drzwiowe uformowane w łuk to bezpośrednie nawiązanie do budownictwa sprzed 100 lat, które wciąż jeszcze tworzy charakter zabudowy Kaszub a z pewnością bezpośredniego otoczenia projektowanego domu. Rezygnacja z równie charakterystycznego elementu krajobrazu jakim jest dach dwuspadowy było działaniem celowym. Uzasadnieniem dla tej decyzji była chęć uzyskania dodatkowej przestrzeni, tarasu widokowego, jak również zwiększenie powierzchni biologicznie czynnej na działce. Ekologia była w trakcie projektowania niezwykle istotna, stąd obszerne przeszklenia od strony południowej i ich ograniczona ilość i wielkość od północy, relatywnie prosta i nieskomplikowana bryła, użycie materiału rozbiórkowego, lokalnego, stosowanie lokalnych technik budowlanych (przez co większą część prac mogą wykonać osoby bez specjalistycznego przygotowania lub wręcz metodą chałupniczą, samodzielnie, inwestor). Zielony dach to także zmniejszona absorbcja energii słonecznej oraz dodatkowa izolacja termiczna. To również okazja do wykorzystania po wstępnym przefiltrowaniu przez warstwy stropodachu wody opadowej do celów gospodarczych czy bytowych. Największą fanaberią i wyłomem wsród tych zasad wydaje się być basen w ogrodzie choć również i on ma w planach posiadać naturalną, opartą o specjalnie dobraną roślinność filtrację.
Projekt: 2015;
Status: koncepcja;
Powierzchnia domu: ok 205m2;
Lokalizacja: Kaszuby, Polska;
Autor: Andrzej Niegrzybowski