GOSPODARSTWO NA NOWO
Nietypowe zadanie projektowe zmieniające się w czasie, modyfikowane wraz ze zdobywanym przez Inwestorów doświadczeniem mieszkania i odkrywania mankamentów i pozytywów starego gospodarstwa ukrytego gdzieś w głębi Kaszub, z pięknym widokiem na pagórkowaty krajobraz.
Założenie składające się z wiekowej stodoły, domu mieszkalnego z wykończonym jedynie parterem oraz otoczeniem skłądającym się z niewielkiego stawu, wysokiej I niskiej zieleni oraz sadu.
Zadanie projektowe na początku było jedynie delikatnie zarysowane I polegało na nowej aranżacji domu, parteru I nieużywanego poddasza, w oparciu o konstrukcyjne możliwości dokonania zmian w rozsądnych granicach budżetowych. Początkowo stodoła, poza tym iż miała zostać I miała podlegać naprawie I korekcie konstrukcji, jej stabilizacji, nie miała zdefiniowanej nowej funkcji.
W trakcie prac ideowych I projektowych nad stodołą, wspólnie z Inwestorami obiekt zyskał funkcję letniej kuchni I przestrzeni spotkań. W okresie zimowym zaś garażu I schowka dla sprzętó I urządzeń. Murowana część stodoły zaś, miała zostać zaadaptowana na zaplecze sanitarne oraz spiżarnię I naturalną lodówkę I skłąd żywności.
Nowa aranżacja domu, z uwagi na kondycję konstrukcji, musiała zostać ograniczona co nie uiemożliwiło jednak istotnych zmian w schemacie funkcjonalnym i lepszym wykorzystaniu orientacji planu względem kierunku padania światła słonecznego jak również otwarć widokowych czy relacji z otoczeniem, ciągami komunikacyjnymi etc. Parter po zmianach składać się będzie z korytarza wejściowego wraz z klatką schodową prowadzącą na poddasze użytkowe. Korytarz ten prowadzić będzie do pokoju gościnnego, łazienki, salonu oraz domowego, obszernego biura. Salon z kolei łączy się z kuchnią I jadalnią.
Kompozycję kolorystyczną tworzy naturalna barwa drewna w dwóch odcieniach, żywym, naturalnym, mieszczącym się pomiędzy odcieniem piaskowym a delikatnym pomarańczem z jednej a stłumionym, spatynowanym, szarawym odcieniem przypominającym drewno wystawione na długotrwałe działanie promieni słonecznych i działanie warunków atmosferycznych. Te dwa a właściwie trzy odcienie drewna, uwzględniając palone, czarne, z którego wykonano niektóre meble, uzupełnia popielata posadzka, złamana biel ścian, wzbogacona nierówną strukturą powierzchni, szare obicia kanap. Rolę akcentów pełnią detale w kolorze czarnym, meble ze wspomnianego, palonego drewna oraz siedziska w żywym, pomarańczowym obiciu. Elementy konstrukcyjne wspierające strop w miejscu wyburzanych ścian zamaskowane zostały imitującymi belki stropowe maskownicami drewnianymi, mającymi, poza funkcją maskującą, także rolę elementu skracającego optycznie wydłużony trakt salonu. Nowo projektowane okna tak w salonie jak I w domowym biurze, mają za zadanie wpuszczenie do wewnątrz większej ilości światła jak rónież otwarcie widokowe na rozpościerający się od południowej strony pagórkowaty krajobraz otaczający gospodarstwo.
Poddasze, dotychczas nie używane, uzyskało nową aranżację i podział przestrzeni, składający się z dwóch wygodnych i obszernych sypialni oraz salonu kąpielowego. Salon ten, wyposażony w panoramiczne okno umiejscowione w sąsiedztwie wanny, posiada także dwie umywalki i kabinę prysznicową. Podest ukrywający wannę wykorzystuje uskok konstrukcji dachu domu. Zabudowy pod skosami ukrywają zabudowy meblarskie skrywające między innymi pralkę I suszarkę. Obie sypialnie, wyposażone w powiększone okna, zapewniają widok na otaczający krajobraz jak również komfort użytkowania z uwagi na gabaryty przestrzeni raz umieszczone pod skosami dachu garderoby czy kąciki z blatami służącymi jako miejsce do pracy czy też toaletkę. Zestaw kolorów poddasza zbieżny jest z kolorystyką parteru z większym jednak udziałem zieleni, szczególnie w salonie kąpielowym.
Projekt: 2021-2023;
Status: w trakcie realizacji;
Powierzchnia użytkowa domu: ok 175m2;
Lokalizacja: Kaszuby, Polska;
Autor: architekt Andrzej Niegrzybowski