aniea_architect kraszewskiego 6_001 aniea_architect kraszewskiego 6_002 aniea_architect kraszewskiego 6_003 aniea_architect kraszewskiego 6_004 aniea_architect kraszewskiego 6_005 aniea_architect kraszewskiego 6_006 aniea_architect kraszewskiego 6_007 aniea_architect kraszewskiego 6_008 aniea_architect kraszewskiego 6_009 aniea_architect kraszewskiego 6_010 aniea_architect kraszewskiego 6_011 aniea_architect kraszewskiego 6_012pl

kraszewskiego 6

Działka na której zlokalizowane zostały budynki znajduje się w Sopocie Kamiennym Potoku. Niewielkie rozmiary parceli oraz zapisy miejscowego planu zarzuciły lokalizację dwóch budynków z 4 lokalami każdy. Działkę zagospodarowano w taki sposób aby oba budynki uzyskały jak najlepszą ekspozycję na światło słoneczne, zapewniając jednocześnie prywatność I separację od pobliskiej ulicy czy budynków wielorodzinnych, wieżowców.

Forma budynków wynika z kontekstu. Otoczenie stanowią budynki wielorodzinne wybudowane w technologii prefabrykowanej, z tzw wielkiej płyty. Sąsiadują one bezpośrednio z obiektami powstałymi na przełomie XIX I XX oraz na początku XX wieku. W efekcie projektowane budynki uzyskały prostopadłościenną formę ze ścianami ustawionymi pod kątem w taki sposób aby mieszkania uzyskały jak najlepsze nasłonecznienie. Zadaszenie, pergolę tworzy konstrukcja z drewna klejonego która z jednej strony stanowi podstawę dla pnączy, z drugiej zaś jej profil stanowi odwołanie do form dachów kamienic Sopockich, w szczególności prostych dachów dwuspadowych o niewielkim nachyleniu z bezpośredniego sąsiedztwa.

Materiałem elewacyjnym jest cegła rozbiórkowa, bielona, pozyskana w wyniku wyburzenia istniejącego tu wcześniej budynku mieszkalnego I warsztatowego.

Budynki ustawione na działce wyznaczają wewnętrzny dziedziniec wyniesiony względem głónej drogi dojazdowej i osłonięty bryłami budynków I od strony północnej (droga dojazdowa) I od strony wschodniej (dwa budynki wysokościowe).

Dodatkową atrakcją dla mieszkańców obu budynków są tarasy zlokalizowane na dachach, osłonięte częściowo przez wzrokiem I nadmiernym nasłonecznieniem przestrzenną, przezierną konstrukcją z drewna klejonego.

Całość ustawiona jest na hali garażowej do której wjazd, dzięki naturalnemu spadkowi terenu, zlokalizowano w północno-wschodnim narożniku działki, bezpośrednio z gównej drogi dojazdowej.

Projekt: 2016;

Status: koncepcja;

Powierzchnia użytkowa PUM: ok 560m2;

Lokalizacja: Sopot Kamienny Potok, Polska;