nowoczesna stodoła w układzie szczytowym
Projektowana bryła budynku to zwarta forma przypominająca „nowoczesną stodołę”. Widoczny jest podział na parter i piętro zarówno w zróżnicowaniu materiału wykończeniowego na zewnątrz jak i w formie, obrysie obu kondygnacji. Góra, piętro jest uproszczoną formą przekrytą dachem dwuspadowym, w rzucie to trapez równoramienny. Parter zaś to rozrzeźbiona w rzucie forma która wspomnianym zróżnicowaniem obrysu zapewnia osłonę przed nadmiernym nasłonecznieniem czy deszczem wyjść do ogrodu, dużych przeszkleń czy wejścia do domu.
Parter odcina się jasnym odcieniem cegły elewacyjnej, płytki z ciętej cegły stanowią podstawę dla piętra kontrastującego z parterem ciemnym odcieniem wykończenia elewacji i dachu. Dodatkowo, poza kontrastem kolorystycznym, jasna podstawa i grafitowe piętro, kontrastują ze sobą podziały elewacji, parter ma artykulację horyzontalną, piętro, za sprawą desek okładzinowych – wertykalną.
Ponadto piętro, za sprawą wspomnianego wykończenia lamelami lub deskami z drewna barwionego przypominać ma uproszczoną formę stodoły, formę archetypiczną, prostą, zunifikowaną.
Forma domu stara się wpisać w kontekst w taki sposób aby z jednej strony wykorzystać do maksimum możliwości i walory działki, ustawiając się równolegle do granic działki, z drugiej zaś stanowić element składowy pierzei ulicy. Stąd właśnie bierze się kalenica, ustawiona pod kątem względem dłuższej osi budynku ale ustawiona pod kątem prostym względem osi ulicy. Tj pomimo ustawieniu dłuższych ścian domu pod kątem innym niż prosty względem granicy z działką drogową, dom pozostaje w układzie szczytowym.
Piętro przekryte jest dachem dwuspadowym, symetrycznym o nachyleniu 450.
Projekt: 2021;
Status: w trakcie realizacji;
Powierzchnia domu: ok 190m2;
Lokalizacja: Jasień, Gdańsk, Polska.