Jerzyka_012 Jerzyka_013 Jerzyka_016 Jerzyka_010 Jerzyka_014 Jerzyka_008 Jerzyka_006 Jerzyka_011 Jerzyka_018_ Jerzyka_020

PROJEKT ELEWACJI ORAZ ARANŻACJI WNĘTRZA DOMU Z LAT ’80/’90

Celem postawionym przez Inwestora była zmiana schematu funkcjonalnego wnętrza domu, aranżacja parteru oraz projekt uproszczenia i odświeżenia elewacji.

Budynek z przełomu lat ’80 i ’90 nie przedstawiał wysokich wartości estetycznych, dodatkowo mankamenty wynikające z pierwotnego układu funkcjonalnego spotęgowane zostały poprzez znaczne wyniesienie parteru powyżej poziomu otaczającego terenu. W efekcie dom nie posiada jednego, prawidłowo zaakcentowanego wejścia do domu, zamiast tego posiada dwa równorzędne z czego jedno jest używane sporadycznie, przez gości, drugie zaś przez właścicieli nie będąc jednak w żaden sposób widoczne z poziomu ulicy ani nie będąc prawidłowo zaakcentowane. Nie jest też ono najwygodniejsze z uwagi na różnice w poziomach i konieczność pokonywania schodów tak w górę jak i w dół po to aby dostać się na parter domu.

Zmiana dotycząca schematu funkcjonalnego domu polega na przebiciu się z nowym wejściem do domu, widocznym z poziomu ulicy, wyposażonym w powierzchnię umożliwiającą lokalizację wiatołapu z szafą i siedziskami wraz z ograniczeniem ilości schodów które należy pokonać aby dostać się na poziom parteru domu. Zmiany te prowadzić będą do uzyskania użytkowej powierzchni w obrysie piwnicy, posiadającej bezpośrednie wyjście do ogrodu od strony zachodniej, bezpośrednio na poziom gruntu.

Parter pozbawiony zostanie części ścianek działowych a jego plan składać się będzie z miniaturowego pokoju pomocniczego, pełniącego funkcję składziku, biblioteczki czy pokoju gościnnego. Łazienki zlokalizowanej w miejscu wcześniejszego, nie używanego wiatrołapu, komunikacji, otwartej kuchni, przestrzeni buforowej oraz salonu połączonego z jadalnią. Przestrzeń dzienna uzyskałą nowe okna, wszystkie do ziemi od strony tarasu tj od południa. Od wschodu zaś nowy, obszerny otwór okienny pełni funkcję dekoracyjnej ławy czy siedziska z parapetem na wysokości 45cm.

Przestrzeń pomiędzy kuchnią a salonem z jadalnią to nowe serce domu z zieloną wyspą jako centralnym punktem tak parteru jak i całego domu. Otwarta kuchnia wyposażona zostałą w posiadane wcześniej przez Inwestorów meble kuchenne.

Całość parteru, wraz z łazienką, uzyskała kolorystykę opierającą się głównie na bieli. Towarzyszą jej szarość wraz z fakturą materiałów obiciowych, piaskowym odcieniem drewna ułożonego na posadzce czy mebli wykonanych z półsurowego drewna w jego naturalnej barwie. Taka stonowana i ujednolicona kolorystyka sprawia że wnętrze, pomimo mebli o surowej, chropowatej fakturze drewna i kontrastujących z nimi obłymi, miękkimi siedziskami, ma minimalistyczny charakter. To, wraz z dodatkami tworzącymi tło dla użytkownika oraz zieloną oazą w centralnej części planu parteru oraz sztuką zdobiącą ściany, nawiązywać może do japońskiej tradycji zen.

Projekt: 2022-2023;

Status: w trakcie realizacji;

Powierzchnia użytkowa parteru: ok 65m2;

Lokalizacja: Warszawa, Polska;

Autor: architekt Andrzej Niegrzybowski