zdunowice_szkic_001 zdunowice_szkic_002 zdunowice_szkic_003 zdunowice_szkic_004 zdunowice_szkic_005 zdunowice_szkic_006 zdunowice_szkic_007 zdunowice_szkic_008 zdunowice_szkic_009 zdunowice_szkic_010 zdunowice_szkic_011 zdunowice_szkic_012

przebudowa leśnej kryjówki

Istniejący dom pełniący funkcję weekendowego, miał się stać wygodniejszy, bardziej funkcjonalny, otwarty na otoczenie, z lepiej wykorzystaną kubaturą i przede wszystkim całoroczny tj zapewniający komfort użytkowania także w chłodne miesiące.

Projekt koncepcyjny zakładał znaczną przebudowę tak wnętrza jak i ingerencję w elewację i bryłę, Dom miał uzyskać, w wyniku zmian, zdyscyplinowaną, geometrycznie uporządkowaną formę i elewacje. Miał się też stać częścią krajobrazu a nie akcentem ze ścianą lasu w tle jak do tej pory.

Wyniesione przyziemie przebudowane zostałoby na niezależną przestrzeń mieszkalną z możliwością korzystania z otaczającego domek ogrodu. Piętro zaś, wraz z antresolą, zyskałoby otwartą, wygodną, obszerną przestrzeń z otwarciami w formie przeszkleń na całą wysokość i szerokość pomieszczenia, łącząc w ten sposób wnętrze z otaczającym lasem. Antresola i wspomniane przeszklenia umożliwiałyby kontakt wizualny z rozlewającym się u podnóża moreny na której stoi dom, jeziorem. Istniejący dotychczas betonowy taras od strony wschodniej, zastąpiony zostałby pomostem, zwodzoną płaszczyzną przechodzącą w taras rozpięty pomiędzy drzewami porastającymi grzbiet moreny. Dzięki temu, dwa mieszkalne poziomy oferowałyby dwie, odmienne przestrzenie i odmienny charakter bezpośredniego otoczenia.

Podstawę domu, mieszkalne przyziemie stanowi blok wykończony betonem architektonicznym, przywołując skojarzenia z głazem lub głazami narzutowymi stanowiącymi zwykle podwalinę tradycyjnych budynków na obszarze Kaszub. Piętro zaś to kompozycja drewna i stali w kolorze zbliżonym do grafitu. Stal malowana proszkowo kolorem współgrać ma z drewnem opalanym, metoda Shou Sugi Ban. Dla kontrastu, wnętrze miałoby być wykończone w jasnej kolorystyce z malowanymi na biało ścianami oraz detalami i dodatkami z drewna w naturalnej, jasnej, piaskowej barwie.

Projekt: 2021-2022;

Status: projekt koncepcyjny;

Powierzchnia domu: ok 120m2;

Lokalizacja: Kaszuby, Polska;

Autor: architekt Andrzej Niegrzybowski