Artemidy-7_003 Artemidy-7_011 Artemidy-7_005 Artemidy-7_009 film 1080 elewacja-poludniowa elewcja-wschodnia

PRZEBUDOWA, ROZBUDOWA I NADBUDOWA DOMU KOSTKI

Istniejąca bryła budynku to klasyczny przykład „domu kostki” z dobudówkami i tarasami od strony południowej i północnej. Obiekt powstał w latach ’70 i podlegał przez cały czas szeregowi przebudów, rozbudów i modyfikacji sprawiając iż jego forma i kolorystyka stały się przypadkowe, schemat funkcjonalny zaś nieczytelny.

Celem projektowanych zmian jest podniesienie walorów estetycznych obiektu poprzez podniesienie bryły o poddasze użytkowe osłonięte dwuspadowym dachem wzbogaconym o lukarny z dachem pulpitowym. Pierwotne rozrzeźbienie elewacji północnej i południowej będzie kontynuowane, elewacja zachodnia zaś zostanie uporządkowana poprzez usunięcie podestu, schodów zew. i dobudówki stanowiącej wiatrołap.

Dzięki temu dom, wzbogacony o subtelną kolorystykę, dopasowaną swoim natężeniem i barwą tak do kolorystyki domów sąsiednich, tworzących pierzeję ulicy, której zestaw tworzą grafit (płytki, cegła), popiel (profile okienne, blacha powlekana proszkowo, beton architektoniczny), delikatnie złamana biel (tynk dekoracyjny) i kolor naturalnego drewna (profile okienne, drzwi wejściowe do lokali), stanowić będzie kompozycyjną całość. Wcześniejsza kolorystyka z dominującym kolorem tynku, żółto-piaskowym, mocno zabrudzonym i z widocznymi śladami zazielenienia, zastąpiona zostanie zatem odcieniem mniej agresywnym, subtelniejszym, wpasowując się tym samym w kameralny układ urbanistyczny ulicy. Istniejące wykończenie ścian piwnicy kontynuowane będzie poprzez kolor betonu (wraz z nowo projektowaną klatką schodową). Kolor popielaty pojawi się także na dachu w formie blachy malowanej proszkowo. Kolor okien oddany zostanie także w nowej stolarce. Z tą różnicą iż odcień wyblakłego koloru palisander, zastąpi naturalna barwa drewna, lepiej komponująca się ze złamaną bielą i popielem elewacji. Forma dachu dwuspadowego z lukarnami oraz spokojna kolorystyka mają na celu lepsze wpisanie się budynku w zróżnicowane otoczenie.

Bryłowe potraktowanie elewacji sprawia iż dom przywoływać może skojarzenia z układanymi na sobie blokami „tetris” czy, szukając dalej w odwołaniach do morskiego charakteru Gdyni, układanych na sobie kontenerach.

Projekt przebudowy, rozbudowy i nadbudowy domu w efekcie zmian miał pełnić tę samą funkcje, tzn mieszkaniową, jednorodzinną. Intencją Inwestora, poza podniesieniem walorów estetycznych domu, był podział wnętrza na dwie niezależne jednostki mieszkalne. Jeden lokal zajmować miał parter domu, drugi zaś piętro i poddasze.

Projekt : 2022-2023;

Status : W trakcie realizacji;

Powierzchnia użytkowa domu łącznie: ok 210m2;

Lokalizacja: Gdynia, Polska;

Autor: Andrzej Niegrzybowski