aniea_architect kompleks w dymnicy_001 aniea_architect kompleks w dymnicy_002 aniea_architect kompleks w dymnicy_003 aniea_architect kompleks w dymnicy_004 aniea_architect kompleks w dymnicy_005 aniea_architect kompleks w dymnicy_006 aniea_architect kompleks w dymnicy_007 aniea_architect kompleks w dymnicy_008 aniea_architect kompleks w dymnicy_009 aniea_architect kompleks w dymnicy_010 aniea_architect kompleks w dymnicy_011 aniea_architect kompleks w dymnicy_012 aniea_architect kompleks w dymnicy_013 aniea_architect kompleks w dymnicy_014 aniea_architect kompleks w dymnicy_015 aniea_architect kompleks w dymnicy_016 aniea_architect kompleks w dymnicy_017

przebudowa zagrody

Projekt przebudowy i rozbudowy dwóch budynków stanowiących zabudowę starej zagrody wiejskiej w niewielkim oddaleniu od brzegu morza Bałtyckiego. Istniejący, prawie stu letni dom przebudowany zostanie na obiekt z dwoma lokalami całorocznymi dla letników, stodoła zaś na jeden, obszerny dom z przeznaczeniem na dom wakacyjny, także całoroczny.

Istotnymi wytycznymi projektowymi była lokalizacja w samym centrum niewielkiej wioski oraz kontekst kulturowy stąd przyjęta zasada aby zachować jak najwięcej spośród elementów charakterystycznych dla obu budynków jak również przywrócić elementy nieistniejące lub zniszczone przez upływający czas czy eksploatację.

Od strony drogi obie bryły zachowają swoją formę i rozrzeźbienie oknami elewacji. Duże, współczesne ingerencje umiejscowione są od strony wewnętrznego dziedzińca, wcześniejszego podwórka gospodarstwa. Budynki odzyskają swoją oryginalną elewację, w przypadku domu, kamienną podstawę i zbliżony do białego tynk z widocznymi zatarciami, stodoła zaś elewację skomponowaną z desek i cegły. Istniejące dotychczas otwory w ścianach stodoły, służące jako wjazd dla wozu lub wrota dla transportu siana, wykorzystane zostaną jako duże, obszerne okna wpuszczające do wewnątrz więcej światła. Zasłonięte zostaną suwanymi wrotami imitującymi stare drzwi.

Od północy stodoła rozbudowana zostanie o zadaszony taras który wespół z dachem, otuli istniejące, rosnące tuż przy ścianie szczytowej brzozy. Stanowić one będą od teraz element kompozycyjny tarasu a ten z kolei, przedłużać będzie optycznie przestrzeń wysokiego salonu z widoczną, odtworzoną konstrukcją drewnianą ścian i dachu.

Poszycie obu budynków stanowi strzecha obecna na tym obszarze i stanowiąca, wraz z dachówką, element charakterystyczny dla północnych, nadmorskich Kaszub. Dachy pozbawiono współczesnych naleciałości, takich jak okna dachowe czy świetliki, aby oddać urok, różnorodność i barwę materiału poszyciowego.

Aby uzyskać powyższe, w domu oraz w stodole zaprojektowano duże, trójkątne, szczytowe okna zamaskowane lamelami z pionową artykulacją, imitujące istniejące wcześniej obicie z desek. Okna te widoczne będą z zewnątrz jedynie po zmroku, kiedy wewnątrz pojawi się światło. Za dnia, szczyt będzie się prezentować jak na historycznych fotografiach aby wieczorem zmienić się znacznie, urozmaicając bryłę budynku.

Projekt: 2021;

Status: w trakcie realizacji;

Powierzchnia całkowita: ok 210+250m2;

Lokalizacja: Kaszuby, Polska.