salinko_3_001 salinko_3_002 salinko_3_003 salinko_3_004 salinko_3_schemat_001 salinko_3_schemat_002 salinko_3_schemat_003 salinko_3_szkic_001 salinko_3_szkic_002 salinko_3_szkic_003 salinko_3_szkic_004

szałasy na polanie

Urokliwa działka otoczona ścianą lasu, ze sporym spadkiem i sąsiedztwem rezerwatu przyrody i efektownym, głębokim jarem rzeczki znajdującej się w bezpośrednim sąsiedztwie stanowiła spore wyzwanie. Intencją Inwestora było wykorzystanie tej obszernej polany na zabudowę obiektami całorocznymi, przeznaczonymi do wypoczynku jak również na cele szkoleniowe. Miejscowy plan zagospodarowania zawężał dostępny pod zabudowę obszar określając tym samym możliwą ilość powtarzalnych obiektów. Koncepcja architektoniczna zakładała powstanie zwartej bryły przypominającej „nowoczesną stodołę” lub leśny szałas. Całość przekryta jest symetrycznym, dwuspadowym dachem o nachyleniu 450, zgodnie z zapisami MPZP, z niszami, cofnięciami elewacji szczytowych, zacieniającymi wnętrze i zmieniającymi nieco wygląd szczytów domków. Bryła ma uproszczoną, ascetyczną formę wzbogaconą jedynie „wcięciami” wejścia i okna balkonowego. Wysokość przełamania dachu zbiega się z wysokością sufitu pod antresolą, wysokością stolarki okiennej i poziomu podziału witryny szklanej w ścianach szczytowych. Przenikająca się geometria ma na celu uzyskanie spójnej, spokojnej, wpasowującej się w otoczenie bryły, tym bardziej że zastosowano kolorystykę naturalną. Powierzchnie zewnętrzne domów, wykonane zostaną w kolorze palonego drewna, powierzchnie wewnętrzne, osłonięte, nisze i wnęki, posiadać będą kolorystykę naturalnego drewna. Piaskowy, żywy kolor stanowić będzie kontrast z ciemną, zewnętrzną skorupą. Zabieg ten ma przywoływać skojarzenia z przejściem kolorystycznym jaki można zaobserwować na pniach świerków czy jodeł, na korze drzewa od dołu, barwa zmienia się z ciemnej do jasnej, żywszej, posiadającej więcej temperatury. Swoją formą (dachu), domy, ustawione względem siebie pod kątem, przypominać mają rysunek jaki tworzą okoliczne drzewa iglaste, pojedyncza forma zaś, kojarzyć się może z leśnym szałasem, leśną kryjówką czy formą szyszki czy jej łusek.

Ścięcia ścian szczytowym mają na celu uzyskanie wrażenia lekkości i strzelistości domu.

Cała bryła ustawiona jest na podeście wykonanym ze sztucznego kamienia tj z betonu architektonicznego, tworząc wraz z opaską ze żwiru frakcjowanego całość kolorystyczną z ciemną górą, z ciemnym dachem i podbitką.

Dla podkreślenia wertykalności, elewacja uzyska artykulację pionową desek elewacyjnych i dachowych.

Projekt: 2021-2022;

Status: w trakcie realizacji;

Powierzchnia użytkowa domu: ok 66m2;

Lokalizacja: Salinko, Kaszuby, Polska;

Autor: architekt Andrzej Niegrzybowski