aniea_architect dom na przedmiesciach_001 aniea_architect dom na przedmiesciach_002 aniea_architect dom na przedmiesciach_003 aniea_architect dom na przedmiesciach_004 aniea_architect dom na przedmiesciach_005 aniea_architect dom na przedmiesciach_006 aniea_architect dom na przedmiesciach_007 aniea_architect dom na przedmiesciach_008 aniea_architect dom na przedmiesciach_009

Willa na przedmieściach

Projektowany budynek zlokalizowany został w części północno-wschodniej działki, równolegle do granicy od strony północnej oraz wschodniej, zgodnie z określoną w Decyzji o Warunkach Zabudowy linią zabudowy. Wjazd do garażu zlokalizowanego w piwnicy oraz na podjazd przed nim odbywać się będzie od strony wschodniej. Główne wejście na teren działki i budynku znajdować się będzie od strony zachodniej.

Formę, skalę, kolor oraz detal dostosowano do kontekstu budynków sąsiednich. Neutralna, biała barwa tynku, kolor wynikający z charakterystyki materiału (szarość kamienia, ciepły brąz okładziny drewnianej) ma w zamyśle stanowić współgrającą z otoczeniem zwartą bryłę. Oszczędny, wysublimowany detal, minimalistyczna forma całości, rozrzeźbienie ma na celu nie narzucanie swojej obecności otoczeniu. Zgodnie z Decyzją o Warunkach Zabudowy dom zaprojektowano jako dwukondygnacyjny z poddaszem nieużytkowym, wentylowanym, częściowo podpiwniczony. Wejście główne do budynku znajduje się na parterze, w północno-wschodniej części planu. Do wewnątrz dostać się można poprzez wiatrołap, który prowadzi następnie do korytarza (pełniącego funkcję dziedzińca wewnętrznego z dekoracyjną klatką schodową) oraz na klatkę schodową prowadzącą do piwnicy. Plan parteru uzupełniają salon, kuchnia wraz z częścią jadalną, toaleta, spiżarnia, pokój muzyczny oraz biblioteka. Efektowna klatka schodowa na korytarzu parteru (dziedzińcu wewnętrznym) prowadzi na piętro, na korytarz, z którego dostać się można do 3 sypialni, do których przypisane są kolejno: salon kąpielowy, toaleta, sauna; do drugiej sypialni: pokój dzienny, łazienka, toaleta; do trzeciej, gościnnej zaś: łazienka i toaleta. Plan piętra uzupełnia pralnia. Piwnica mieści dwustanowiskowy garaż, korytarz oraz pomieszczenie gospodarcze.

Z uwagi na sąsiedztwo domu wielorodzinnego wzdłuż granicy północnej, dla zapewnienia prywatności wewnątrz domu, jego największe przeszklenia zlokalizowane są od strony południowej i fragmentarycznie w elewacji zachodniej. Sypialnie wyposażone w loggie z ekspozycją w kierunku wschodnim i zachodnim oraz częściowo południowym zapewniają komfort użytkowania oraz niezbędną prywatność. Lokalizacja domu na działce sprawia iż ogród jest osłonięty a wyniesienie względem ulicy od strony wschodniej wraz z obiektami technicznymi od wschodniej, dodatkowo chronią przestrzeń prywatną przed wglądem z obu sąsiadujących z działką ulic.

Projekt: 2008-2009;

Status: projekt budowlany 2009;

Powierzchnia użytkowa: ok. 325m2;

Kubatura: ok. 870m3;

Lokalizacja: Gdańsk, Karczemki, Polska;

Autor: Andrzej Niegrzybowski